Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w „Warsztatach Tworzenia Toreb Ekologicznych – Decoupage na tkaninie”, które odbędą się w dniach 3 i 4 marca w ramach cyklu „PracOFFnia”.

Decoupage, to serwetkowa metoda dekoracyjna. Za pomocą techniki decoupage-u udekorować można niemal każdą powierzchnie i tym samym nadać zwykłemu przedmiotowi z naszego otoczenia niecodzienny wygląd i indywidualny charakter. Decoupage doskonale nadaje się również do zdobienia tkanin – i właśnie to będzie podstawowym zagadnieniem omawianym na warsztatach. Na stronie internetowej organizatora, możemy przeczytać, iż warsztaty dostępne będądla osób, które ukończyły 16 lat. Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:

- Grupa I – 3 marca (sobota) – godz. 16.00-19.00
- Grupa II – 4 marca (niedziela) – godz. 13.00-16.00

Koszt udziału w warsztatach to 40 złotych.

Zapisy trwają od 20 lutego 2012 r., w godzinach 15.00 – 18.00 (tylko pierwszego dnia), w pozostałe dni, w godzinach 10.00 -18.00. Ważna jest kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc jest ograniczona.

Czym dokładnie jest decoupage? (kliknij!)
Decoupage — technika ozdabiania przedmiotów polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.

Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać.

Uważa się, że technika decoupage pochodzi ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Sztukę tą nazywano lacca contrafatta. Wkrótce odchodzono od naśladowania dalekowschodniego wzornictwa na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zyskało przydomek „sztuki biedaków”.

Wkrótce decoupage stało się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym m.in. na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe. Używano do tego już nie tylko kopii ale i wyciętych elementów oryginalnych obrazów. Zniszczono przez to wiele ówczesnych dzieł takich malarzy jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard, Pierre-Joseph Redouté, Jean-Baptiste Pillement, Jean Antoine Watteau.

Niektórych twórców techniką decoupage zaczęto powoli uznawać za artystów. Tak było z Mary Delany, która stała się ulubienicą dworu królowej Charlotty. Później przy pomocy decoupage’u tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse

Źródło: Wikipedia

Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie TCK – link

Tarnów: Warsztaty tworzenia toreb ekologicznych – Decoupage na tkaninie